Fascynująca Ojczyzna

Każdy zna powiedzenie (a tak naprawdę cytat) „Cudze chwalicie - swego nie znacie”. Ile w nim prawdy przekonać się można podróżując w rozmaite zakątki naszego pięknego kraju. Zaczynając przygodę z podróżowaniem warto poznać „swoje podwórko”.

Lekcje geografii w szkole to niezły początek, ale nie ma co się oszukiwać – nie przekazują tego, co najciekawsze. Więc trochę ogółów z perspektywy podróżnika.

Jak wiadomo nasz kraj jest zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Od morza i pojezierzy na północy, przez niziny w centrum, po wyżyny i góry na południu. Każda część Polski to inne krajobrazy natury, jak i warunkowana nimi urbanistyka. Chcesz zobaczyć coś ciekawego, ale nie lubisz się przemęczać? Odwiedź Trójmiasto lub wybierz się na Mazury. Twoją pasją są wspinaczki, a zdobywanie szczytów jest życiowym celem? Podbij Tatry albo Bieszczady. Czy będziesz spacerować po piaszczystych plażach czy wspinać się wśród zielonych stoków – każdy z tych zakątków pokaże Ci swoje największe skarby naturalne.

Również pod względem poznawania historii różne części Polski mają swoją specyfikę. Nic nie przekaże klimatu średniowiecza tak dobrze, jak zamek w Malborku czy gotyckie kościoły w Krakowie. Przez nowożytność (czyli XV-XVIII wiek) przeprowadzi Cię Zamość ze swoim niezwykłym układem z tamtych czasów. XX wiek był ciekawszy? Punktem, którego nie można pominąć jest niewątpliwie Stolica, Muzeum w Oświęcimiu czy Westerplatte. Każde z tych miejsc tchnie klimatem swoich czasów.

Ten wpis to tylko zarys tego czym może zachwycić Cię ojczyzna. Chcąc opisać wszystko trzeba by napisać książkę (i to w kilku tomach). Wspomniane tu natura i historia to kropla w morzu ciekawych obliczy Polski. Zanurz się w nim i poznaj swój kraj od strony, której nie znasz.