Wyprawa w góry – co warto ze sobą zabrać?

Przed każdą podróżą pojawia się ten sam problem – co ze sobą zabrać. I w gruncie rzeczy nie ma znaczenia gdzie się wybierasz, zawsze to samo. Pogoda, długość wyjazdu czy czynności jakie może przyjść wykonywać powodują, że nawet odwiedziny u rodziny w innym mieście potrafią być logistycznym wyzwaniem. A co dopiero wyprawa w obce miejsce. Stąd ten wpis. Oto przykładowy „must have” przy wyprawie w góry.

Wybierając się w góry trzeba pomyśleć przede wszystkim o ubiorze. Nawet jeśli nie ma się w planach wyczynowych wspinaczek, jakąś górkę pasuje zdobyć. Dobierając garderobę na taki wyjazd warto sprawdzić jaka będzie w tym czasie pogoda. Przynajmniej przybliżona prognoza pozwoli przygotować się na różne scenariusze. Ze względu na różnice wysokości warto zabrać ze sobą kurtkę i cieplejsze spodnie, a nawet czapkę. Podstawą jednak wydają się być buty. Niekoniecznie muszą to być treki, ale warto aby sportowe obuwie miało podeszwę przystosowaną do różnych powierzchni. Równie istotne jest też wiązanie. But musi być tak dopasowany, aby zapewniał stabilizację stopy. Dzięki temu unikniemy skręcenia czy nadwyrężenia.

Przy wyprawie w góry z pewnością przyda się apteczka. To co warto żeby się w niej znalazło to plastry z opatrunkiem, maść na odparzenia czy środek odkażający, w razie jakiegokolwiek skaleczenia. Ponieważ spacery po górach potrafią zająć sporo czasu i mimo wszystko jest to wysiłek dla organizmu warto, aby w apteczce znalazła się również glukoza. Na przykład w postaci cukierków. Umożliwi to wsparcie organizmu w razie potrzeby i pozwoli spokojnie cieszyć się nawet długą wyprawą po szczytach.

O takich oczywistościach jak woda, kanapka czy płaszcz przeciwdeszczowy nawet nie ma co pisać. Z pewnością można wyposażyć się w nie na miejscu. Do wyprawy w góry szczególnie powinny przygotować się osoby, które rzadko mają możliwość po nich wędrować. Na etapie planowania warto chociaż wstępnie założyć gdzie będziemy chcieli zawędrować i do tego dostosować swój „ekwipunek”. Przygoda przygodą, ale nie można wykluczać zdrowego rozsądku.