W podróż czym i za ile – jak wybrać środek transportu?

  • Kategoria: Uncategorised
  • Opublikowano: poniedziałek, 21 luty 2022 09:56
  • Super User
  • Odsłony: 758

Do każdego miejsca, które chcemy odwiedzić trzeba się jakoś dostać. Wybór środka transportu zależy od tego jak daleko znajduje się cel podróży, jakie są koszty i oczywiście nasze preferencje.

Problem rozwiązuje się sam jeśli jest to zorganizowany wyjazd, np. przez biuro podróży, albo wybieramy się na inny kontynent. Co jednak w przypadku prywatnych wycieczek? Co będzie najlepszym wyborem – samochód, pociąg, a może uber?

Wydaje się, że najwygodniejszą formą lokomocji jest samochód. Nawet nie posiadając własnego możemy liczyć obecnie na szeroką ofertę firm wynajmujących auta, w różnych rozmiarach i cenach. Największym atutem tego wyboru jest swoboda. Jedziesz gdzie chcesz i kiedy chcesz. Problem pojawia się w momencie kiedy nie masz gdzie zaparkować. Szczególnie jeśli chodzi o większe miasta. Drugim minusem jest koszt tankowania. Kolejnym ewentualne awarie. Jadąc własnym pojazdem na wycieczkę, szczególnie dłuższą, warto przedtem zrobić przegląd. Decydując się na wypożyczenie warto poznać opinię innych wypożyczających, a najlepiej zaufanej osoby.

Innym środkiem lokomocji, który od wielu lat jest popularny, są pociągi. Trzeba przyznać, że usługa PKP, powoli, ale się rozwija. Coraz więcej maszyn jest wymienionych na nowe. Dużym plusem jest to, że pociągi jeżdżą trasami, które w większości przypadków biegną poza terenami zabudowanymi. Zieleń za oknem i turkot kół na szynach pozwala się odprężyć w czasie jazdy. Inną istotną kwestią, szczególnie w czasie wielogodzinnej podróży, jest możliwość rozprostowania nóg. Prowadząc samochód czy jadąc busem za dużo nie pospacerujesz. Znaczącą wadą tego wyboru są niestety częste opóźnienia. Pół biedy jeśli wynosi kwadrans. Jednak często jest to przynajmniej godzina.

Mówiąc o sposobach podróżowania nie sposób nie wspomnieć o opcji jaką jest uber. Coraz bardziej popularna opcja, szczególnie wśród osób młodych. Dwie podstawowe zalety tego rozwiązania to koszty i wygoda. Umówienie się z kilkoma osobami na podróż jednym środkiem transportu znacznie ogranicza koszty. Z drugiej strony dojeżdżamy bezpośrednio do celu, a w trakcie jazdy można w dowolnej chwili zrobić postój, żeby coś zjeść czy skorzystać z toalety. Minus – nieznajoma osoba. Taka opcja podróżowania to w większości przypadków zaufanie obcej osobie. Jeśli o nas zapomni albo coś jej wypadnie i nie przyjedzie, to cała wycieczka może spalić na panewce. Niestety wymaga to dużej ostrożności.

Każdy środek transportu ma swoje plusy i minusy. Nie ma idealnego wyjścia, dlatego przy wyborze jakiejkolwiek opcji trzeba rozważyć wszystko – długość trasy, cel podróży oraz koszty. Tylko tak uda się podjąć decyzję jaki sposób podróży będzie najwłaściwszy w danym momencie.