Romana, americana, parisiana – kulturowe oblicza pizzy

sos ga274bf51a 640Pizza to jedzenie sławne na całym świecie. Pozornie może wydawać się, że każda z pizz jest taka sama: mozzarella, placek, dodatki. Natomiast, nic bardziej mylnego, ponieważ mnogość stylów zrobienia oraz składników pizzy na świecie jest zdumiewająca. Tego typu najbardziej rozpoznawalna wśród potraw włoskich wyróżnia się niegrubym podkładem, z liśćmi świeżo zebranej bazylii, urywkami sera mozzarelli oraz czerwonym sosem. Takie danie we Włoszech skrapiane jest oliwą z oliwek.

W innych regionach Włoch można także znaleźć pizzę romanę z szynką parmeńską oraz kwadratową pizzę siciliana, w której bezwzględnie dodawane są czarne oliwki. Popularna pizzeria we Wrocławiu też proponuje tego typu pizze, a w dodatku ma zestawy dań wzbogacone o dużo akcentów ogólnokrajowych, jak i dolnośląskich. Przykładową z odmian pizzy, na równi cieszących się popularnością, jest pizza w stylu amerykańskim: z chrupkimi brzegami oraz delikatnym środkiem. We Wrocławiu też można odwiedzić lokale gastronomiczne oferujące ten rodzaj pizzy. Może to być przykładowo odmiana z Chicago, z wyższymi krawędziami, grubszym podłożem, a także ze sporą dawką sosu pomidorowego. Upewniając się, jaka udostępniona jest pizza w pobliżu można także zauważyć w karcie dań nawiązania z Francji oraz niemieckie. W ostatnim wariancie pizza jest z dodatkiem boczku i cebuli. To też jest nawiązaniem do rodzimych regionów.

Rodacy zwykle zamawiają pizzę na puszystym cieście, z rozmaitymi składnikami. Nie w każdej sytuacji są one akurat włoskie, lecz jeśli kogoś zainteresuje najlepsza pizza we Wrocławiu, to bez wątpienia zwróci wzrok na lokale, w jakich faktycznie propozycja dań jest szeroka. Rodacy albowiem smakują rozmaite kombinacje pizzy. Wyjątkowo chętnie oliwa bywa wymieniana z sosami. Pośród dodatkowych składników znajdują się na przykład tego typu produkty spożywcze jak: kebab, salami, czy pieczarki. Ser to nie zawsze mozarella.

meat g1830493ec 640Sprawdzając, co ma do podania pizzeria w dzielnicy Borek, łatwo jest zobaczyć wielorakość. Aczkolwiek, nie brakuje także lokali, w jakich można jeść standardową pizzę italiańską. Wrocławianie, jednako jak i osoby zamieszkujące w pozostałych miastach, lubią zamówić pizzę do domu ze znanych pizzerii. Dlatego pizza z dostawą we Wrocławiu też jest chętnie zamawiana. Dostępne z dostawą jest kompletne menu. Ze względu na to, że pizzerii we Wrocławiu jest dużo i nie każda ma wiele miejsca, tego typu wyjście jest korzystne.

Pizza od dawna znajduje się w kulturach świata i porywa wielością kombinacji. Kluczowe jest w niej to, iż na prostym spodzie można położyć dosłownie wszystko. Stąd każda kultura, w tym nasza, robi swoje kombinacje oraz podaje je dalej.