Tradycyjne instrumenty ze świata

  • Kategoria: Uncategorised
  • Opublikowano: niedziela, 05 listopad 2023 18:23
  • Super User
  • Odsłony: 128

salsa 1397961 640Każdy region słynie ze swoich unikatowych tradycji. Konkretne obszary mają też rodzime nietuzinkowe style muzyczne oraz instrumenty. Niektóre, pomimo małych rozmiarów, mogą zapewnić iście niesamowite melodie. Prezentujemy oryginalne instrumenty z przykładowych obszarów kuli ziemskiej!

W tonach Azji i Afryki

Czy miałeś do czynienia wcześniej z słowem kalimba? To instrument wliczany do grupy idiofonów szarpanych, pochodzący z Afryki. Jego korzenie sięgają powyżej paru tysięcy lat wstecz, dzięki czemu jest on w grupie pochodzących z Afryki instrumentów plemiennych. Dawniej grano na nim najczęściej dźwięki obrzędowe, aczkolwiek dziś doskonale sprawdza się też w innych stylach.
Z pewnością bardziej znana jest harmonijka. Ów przyrząd do grania, wykorzystywany przez lata na całym świecie, wywodzi się z Chin. Doskonale sprawdza się w takich gatunkach muzycznych jak muzyka folkowa, blues czy rytmy kowbojskie To dobry instrument dla amatorów, z racji, iż przyswajanie sobie gry na niej przebiega z łatwością.

Ameryka Północna

Udajmy się następnie na Archipelag Hawajski. To właśnie tam narodziło się ukulele. To wyposażony w struny instrument szarpany, podobny do miniaturowej mandoliny. Z reguły używa się go do tła muzycznego. Na ukelele da się wygrywać praktycznie każdy styl muzyczny, przy czym jest ono często proponowane do ćwiczeń gry dla małych dzieci.
Z Ameryki Północnej wywodzą się również klawesy. To stworzony na Kubie instrument posiadający kształt dwóch, drewnianych kołków. Służą one do wydobywania dźwięku, określanego jako clave. Na takim dokładnie rytmie opiera się salsa.

Kontynent europejski

people 3286101 640Także kontynent europejski szczyci się intrygującymi instrumentami. Wśród nich obecna jest chociażby waltornia. Zalicza się ją do kategorii instrumentów dętych blaszanych, a składa się z niezbyt szerokiej, wykonanej z metalu rurki. Jej prototypem jest róg dla myśliwych, jakiego dźwiękowe atrybuty zostały docenione w XVII wieku we Francji. Róg stosuje się przeważnie w muzyce symfonicznej oraz muzyce solowej.
Wykaz ciekawych instrumentów z rozmaitych zakątków świata jest faktycznie o wiele dłuższy. W ten sposób każdy entuzjasta muzyki ma szansę znaleźć unikatowe dźwięki.