Wypady w góry rowerem – czy to sport dla wszystkich?

mountain bikers gbdbafb7d7 640

Wyprawy rowerem po górach to z jednej strony sport bardzo ekstremalny, a także wymagający, zaś po drugie to duża przyjemność mieć okazję obserwować z wysokości wszystko to, co na co dzień jest na wyciągnięcie naszej ręki. Opłaca się jednak mieć świadomość, co nam będzie potrzebne do takiej wyprawy decydując się na to pierwszy raz.

Nade wszystko należy zdołać nie najgorzej jeździć na rowerze. Trzeba być gotowym na niezbyt prostą drogę, bardzo często błotniste, czy też z dużą ilością górek. Do tego potrzeba nie najgorszej wydolności, siły kończyn dolnych, reagowania na to, co za chwilę może się wydarzyć jak i konkretnych technik jazdy. Opłaca się pomyśleć nad pobytami w siłowni i polepszeniem mocy i ogólnej siły. Wówczas droga nie powinna niepokoić, a dawać dużo satysfakcji podczas jazdy.

Zaczynając, opłaca się wyznaczyć sobie jakąś nietrudną drogę, by wiedzieć, z czym mamy do czynienia. Najlepiej wyszukać taką drogę, która ochoczo uczęszczana jest przez pozostałych rowerzystów i nie posiada wielu trudnych elementów do omijania. Dlatego też przed rozpoczęciem jazdy, opłaca się pomyśleć o sprawdzeniu drogi pieszo.

Główny do takiej podróży jest oczywiście rower. Jak nazwa wskazuje najlepszy będzie tu rower górski, który będzie mieć dobrą amortyzację, niezbyt wąskie opony czy też dobre hamulce.

break ga0d88a0c6 640

Wskazane jest sprawdzić warunki atmosferyczne. Opłaca się ubrać się na cebulkę. Jeżeli będzie zbyt ciepło, zawsze okrycie wierzchnie da się zdjąć lub też wyjąć z plecaka, jeśli będzie zbyt zimno. Warto pamiętać o swoim zdrowiu, czyli dobrze dopasowanym obuwiu z wyprofilowaną podeszwą, ochronie głowy w w przypadku urazu tej części ciała. Zmęczyć albo spocić mogą się dłonie, a dobry chwyt na kierownicy jest w tym przypadku bardzo ważny. Z tej racji lekkie rękawiczki, które posiadają przewiewny materiał będą bardzo dobre. Nie zaleca się nie pamiętać o tym, aby wziąć ze sobą jedzenie, jak i napój w bidonie, który da się umocować w większości rowerów. Na tego typu wyprawy plecak może być zbyt ciężki, dlatego niegłupią decyzją mogą być tutaj sakwy. Wydaje się, że to dużo, ale tego typu elementy zabezpieczą nas przed niepożądanym wypadkiem, o który na tego typu drogach nietrudno, przede wszystkim dopiero zaczynając.