Co wziąć w góry by było bezpiecznie?

iceland g43c5a3baa 640

Jedną z najczęstszych sposobów korzystania z wolnego weekendu jest urządzanie podróży. Bardzo często obierane są góry – można dzięki temu odsapnąć świeżym, nieskażonym powietrzem, odejść od gwaru miejskiego i oglądać przepiękne miejsca (w Polsce i za granicą). Należy mimo wszystko zadbać o dobry ekwipunek. Sprawdź, co należy kupić na podróż w góry, by móc w pełni rozkoszować się relaksem!

Główny osprzęt na każdą podróż w góry
Trzeba mieć wystarczająco wiele miejsca na transportowanie pełnego osprzętu. Z tego powodu właśnie plecak jest najważniejszym elementem sprzętu podczas wycieczki w góry. Należy zadbać o wybór odpowiednio solidnego, pojemnego i wygodnego modelu. Stosunkowo często trzeba spędzić z nim nawet długie godziny na ścieżce – jego wytrzymałość ma duże znaczenie.

Następną ważną kwestią jest dobrze dobrany ubiór. Kurtka przeciwdeszczowa, trekingowe spodnie, górskie buty oraz jeśli trzeba nakrycie głowy – to najistotniejsze wyposażenie podczas wycieczki po szlaku. Bezpieczeństwo jest konieczne, więc należy się adekwatnie ubrać. Oprócz tego strój ma obowiązek oferować zabezpieczenie przed temperaturą, lecz nie powinno się zabierać zbyt dużo ubrań – mogą po prostu być uciążliwe podczas relaksie.

Jedzenie i napoje to właściwie oczywistość. Należy jednakże pamiętać o dobrej ilości zapasów, zwłaszcza podczas dłuższej wyprawie. W zimowe dni należy posiadać solidnej jakości bidon.

mountains g95352a516 640


Uzupełniające części osprzętu, które są przydatne
Przede wszystkim na większe trasy lub te, które są mniej przechodzone przez turystów, należy kupić takie elementy, jak GPS lub mapy. Te dodatki pozwolą lepiej odnaleźć się w terenie i odnajdywać kontynuację wycieczki, kiedy została utracona z widoku. Najlepszym wyborem pozostaje dodatkowo zabranie latarki albo innego źródła światła. Przechodzenie szlaku może zająć dużo czasu – kiedy stanie się ciemno, takowy element osprzętu będzie niezbędny.

Należy również zadbać o akcesoria do rozpalania ognia. Może być on niezbędny, jednak nie musi. Dzięki temu przygotujesz dodatkowo żywność lub ugotujesz wodę. Należy zabrać krzesiwo w wodoodpornym pojemniku.

Na rekreacyjnej podróży niezbędny okaże się również zestaw niewielkich akcesoriów, takich jak scyzoryk czy też nóż oraz ewentualnie dobra taśma klejąca. Te rzeczy da się używać w wielu zastosowaniach. Podczas rekreacji w górach także pozostają niezbędne.